Straż Miejska w walce ze smogiem

Miasto Pabianice przystąpiło do wojewódzkiego programu walki ze smogiem. Uchwała, którą przyjął sejmik województwa – od maja 2018 roku. nakłada obowiązki na samorząd, przedsiębiorców i osoby fizyczne. W uchwale jest określona ziarnistość i parametry paliwa, którego stosowanie będzie zabronione. Dotyczy to wszystkich instalacji, także miejskiej ciepłowni Dlatego w obecnym sezonie grzewczym surowo będzie karane wypalanie śmieci.

W ubiegłych latach większość interwencji strażników miejskich kończyło się pouczeniami. W tym roku od miesiąca września mieszkańcy byli informowani czym wolno palić w piecu, a czym nie, oraz gdzie można pozbywać się odpadów. Teraz za wypalanie śmieci posypią się mandaty. Zwiększona została liczba patroli kontrolujących lokalne kotłownie i piece.. Zamiast 4 strażników uprawnionych do kontroli, jest ich obecnie10.

Kontrole strażników polegają na sprawdzaniu palenisk, w wyjątkowych przypadkach są pobierane próbki popiołu. Dlatego też nie unikną odpowiedzialności osoby które wypalają śmieci w godzinach nocnych, ponieważ pobrany materiał potwierdzi czym było palone w piecu.

Przykłady ostatnich działań Straży Miejskiej w Pabianicach w walce ze smogiem:

– W dniu 12 listopada ok. godz.19:15 patrol SM zauważył kłęby dymu na klatce schodowej jednego z budynków przy ul. Waryńskiego. W lokalu mieszkalnym stwierdzono, iż wypalane były ścinki krawieckie. Brak ciągu w kominie powodował cofanie się dymu na mieszkanie. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 zł;

– W dniu 16 listopada ok. godz. 09:58 na ul. Majdany patrol SM stwierdził spalanie ścinków krawieckich. Sprawca wykroczenia został ukarany mandatem w wysokości 200 zł.

Przypominamy, że za wypalanie śmieci strażnicy mogą nałożyć mandaty (od 20 do 500 zł) lub skierować sprawę do sądu. Tam kara może sięgnąć już 5.000 zł.WP_20160201_002

wpis czytano 97 razy
Wpis opublikowano przez: SM, dn.17 listopada 2017

- kliknij aby powrócić do poprzedniej strony